Black Friday -50% na wszystko


Już za

Aktualności

Aktualności Gipara

28 01 20

Lokalizacja klubu fitness – jak wybrać najlepsze miejsce?

Rynek fitness w Polsce cały czas się rozwija. Choć wydaje się, że siłownie można spotkać niemal na każdym kroku, to i tak co chwilę można usłyszeć o nowych obiektach. Co więcej – wszystko wskazuje na to, że na polskim rynku fitness jest jeszcze bardzo dużo miejsca. Zanim jednak zdecydujemy się na wybranie takiej biznesowej drogi warto dobrze przemyśleć kilka kwestii. Zacznijmy od najważniejszej: lokalizacja klubu fitness.

 

Która lokalizacja klubu fitness jest najlepsza

 

To najbardziej oczywista kwestia, którą należy rozważyć na początku – lokalizacja klubu fitness. Wielu uważa, że aby przyciągnąć klientów należy dosłownie stanąć im na drodze. Trzeba wybrać takie miejsce, które jest blisko głównej drogi, w centrum miasta, a przynajmniej dużej dzielnicy. Do tego w pobliżu muszą być przystanki komunikacji miejskiej. Aby lokalizacja klubu fitness była atrakcyjna musi być po prostu dostępna dla jak największej grupy potencjalnych klientów.

 

 

Oczywiście najczęściej kluby powstają w centrach handlowych. Już na etapie projektowania takich obiektów architekci przygotowują odpowiednie lokale, aby oferta centrum była jak najbardziej bogata. Taka lokalizacja klubu fitness ma wiele zalet dla potencjalnych klientów – chodzi m.in. o bezpłatny parking. Nie oznacza to jednak, że jeśli wszystkie centra handlowe w naszym mieście mają już swoje kluby, to nie mamy szans na sukces w tym biznesie. Czasem dużo atrakcyjniejsza może się okazać lokalizacja klubu fitness w nawet niewielkiej dzielnicy.

 

Lokalizacja klubu fitness w dzielnicy

 

Już choćby wspomniany parking w centrum handlowym może stać się dla klientów klubu fitness utrapieniem. Wystarczy spojrzeć na dostępność wolnych miejsce w weekendy albo wieczorami, nie wspominając o okresie świątecznym… Zaparkowanie samochodu czasem graniczy wręcz z cudem. Do tego dochodzi tłok w samym centrum handlowym i kłopoty z dostępnością w niedziele wolne od handlu. Musimy pamiętać, że jako najemcy w dużym obiekcie, stajemy się zależni od godzin otwarcia, jakie narzuca nam centrum. A przecież jest duża liczba potencjalnych klientów, dla których ze względu na pracę są tylko dwie możliwości: siłownia z rana albo siłownia wieczorem… Może się niestety okazać, że ich oczekiwania nie pokryją się z narzuconymi nam godzinami otwarcia.

 

 

Wróćmy więc do dzielnicy. Czy taka lokalizacja klubu fitness rzeczywiście może być atrakcyjna? Po pierwsze im bliżej będziemy potencjalnych klientów, tym lepiej. Jeśli klub powstanie dosłownie pod ich oknami istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się ich pozyskać. Dodatkowym plusem może być sytuacja, kiedy będzie to jedna z niewielu atrakcji w okolicy. Zanim więc od razu przekreślimy dzielnicowe siłownie warto najpierw dokładnie sprawdzić okolicę. Może na przykład okazać się, że znajdziemy punkt, który będzie idealnie skomunikowany z całym miastem. Choć z pozoru będzie leżał poza ścisłym centrum, to dojazd do niego komunikacją miejską będzie bardzo łatwy ze wszystkich okolicznych dzielnic. Dzięki temu taka lokalizacja klubu fitness może nam zagwarantować sukces nawet w rywalizacji z dużą siecią w centrum handlowym.

 

Klub fitness zaprojektowany pod klienta

 

Lokalizacja klubu fitness jest nierozerwalnie związana z profilem klienta. Jeśli już bowiem wytypujemy jedno albo kilka potencjalnych miejsc na nasz klub, musimy zastanowić się, gdzie łatwiej pozyskamy klienta. W tym przypadku warto też zastanowić się na jakim kliencie nam zależy. To z kolei wpływa na przykład na akcesoria do fitnessu, w jakie musimy wyposażyć nasz klub. Inaczej będziemy planować zakupy, jeśli na przykład postawimy na zajęcia grupowe, a inaczej jeśli uznamy, że nasi klienci będą chcieli przede wszystkim pracować z trenerem personalnym.

 

 

Jeśli lokalizacja klubu fitness wskazuje na to, że powinniśmy nastawić się na klienta ze średnimi zarobkami, to oferta raczej powinna opierać się na zajęciach grupowych. Jeśli z kolei klub powstanie w prestiżowym miejscu, wówczas powinniśmy pomyśleć o ofercie premium nastawionej na bogatego klienta. Ten z kolei raczej nie będzie chciał ćwiczyć w dużej grupie. Planując akcesoria do klubu fitness należy wówczas myśleć przede wszystkim o indywidualnych treningach z trenerem personalnym.

 

Czy siłownia w hotelu jest potrzebna

 

Kiedy badamy, jaka lokalizacja klubu fitness jest najlepsza czasem zapominamy o jeszcze jednej kwestii – chodzi o okoliczne hotele z basen i siłownią. Zdarza się bowiem, że takie obiekty potrafią popsuć nam najlepsze plany biznesowe. Czasem wyposażenie siłowni w hotelu jest bardzo skromne i nastawione na zaspokojenie podstawowych potrzeb gości. Ale zdarza się, że hotele z basenem i siłownią oferują naprawdę profesjonalne akcesoria do fitnessu, a do tego proponują dostęp do trenera personalnego i zajęć grupowych. W wielu przypadkach wyposażenie siłowni w hotelu jest tak bogate, gdyż oferta klubu fitness stanowi dla danego obiektu ważną część dochodów.

W takiej sytuacji może się okazać, że w okolicy nie ma miejsca na kolejną siłownię…

Fotorelacja