Black Friday -50% na wszystko


Już za

Aktualności

Aktualności Gipara

19 02 20

Otwarcie siłowni – wymagania i koszt wyposażenia klubu fitness

Podejmując decyzję o otwarciu siłowni musimy rozważyć kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest potencjał rynku, na jakim chcemy działać. To z kolei pozwoli nam zbudować dobry biznes plan – siłownia też go potrzebuje.

 

Biznes plan – siłownia to też wyzwanie

 

Może się wydawać, że fitness klub to bardzo łatwy biznes i każdy, kto ćwiczy jest intuicyjnie do niego gotowy. Przecież obecnie zdrowy tryb życia jest bardzo popularny - coraz więcej z nas biega, chodzi na siłownię, korzysta z pomocy trenera personalnego… Co więc może być trudnego w otwarciu siłowni? Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce (piszemy o tym m.in. tutaj), wynająć odpowiedni lokal, kupić sprzęt, zatrudnić obsługę i zacząć sprzedawać karnety… Niestety bardzo szybko może się okazać, że zamiast plakatów reklamowych, zaczniemy rozwieszać ogłoszenia: sprzedam klub fitness…

 

 

Problem jest dokładnie ten sam, co na przykład przy otwarciu restauracji. Nie każdy dobry kucharz będzie restauratorem odnoszącym sukcesy… Dlatego tak często znani trenerzy personalni firmują kluby fitness własnym nazwiskiem, ale ich prowadzenie powierzają odpowiednim menedżerom.

Zacznijmy od podstawowej kwestii: podobnie jak przy innych przedsięwzięciach, dla których tworzymy biznes plan, siłownia również go potrzebuje. Z kolei punktem wyjścia do dobrego przygotowania inwestycji jest analiza rynku.

 

Siłownia na wsi – biznes, który może się udać

 

Na początek należy dokładnie przeanalizować rynek. Chodzi o to, aby sprawdzić czy w miejscu, gdzie chcemy stworzyć naszą siłownię jest w ogóle na nią miejsce. Należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników.

Zacznijmy od potencjału rynku. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy fitness klub jest w tej okolicy w ogóle potrzebny? Czy znajdziemy odpowiednią liczbę klientów, którzy zapewnią nam odpowiedni poziom dochodów? Oczywiście zawsze może się okazać, że miejsce, które z pozoru nie ma w ogóle potencjału okaże się najlepszą lokalizacją… Ale to już kwestia naszej zdolności do ryzyka i ewentualnej porażki.

 

 

Tak czasem jest w sytuacjach, gdy większość pytanych przez nas osób nie wyraża chęci chodzenia na siłownię, ale dlatego, że… w okolicy nie ma siłowni. Jak tylko taka się pojawi, może szybko stać się najpopularniejszym i najmodniejszym miejscem. Dlatego czasem warto zaryzykować i otworzyć fitness klub w tak nieoczywistym miejscu, jak na przykład na wsi. Wydawać się może, że kluby są zarezerwowane dla mieszkańców dużych miast – i rzeczywiście potwierdzają to statystyki. Nie oznacza to jednak, że siłownia na wsi od razu skazana jest na porażkę. Może się na przykład okazać, że będzie to jedyne miejsce w okolicy, które będzie atrakcyjne dla młodych ludzi. Jednak w tym przypadku bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie opłat, jakie chcemy wprowadzić.

 

Koszt wyposażenia klubu fitness, a nasze plany biznesowe

 

Pamiętajmy, że pytanie: ile kosztuje wyposażenie klubu, jest tylko jednym z wielu jakie powinniśmy sobie postawić. Zdarza się, że analizując wydatki na siłownię, popełniamy błąd ograniczając wyliczenia właśnie do tego, jaki jest koszt wyposażenia klubu fitness. To rzeczywiście największa kwota, jaką przyjdzie nam wydać, ale – pamiętajmy – nie jedyna. Przygotowując biznes plan – siłownia przypomnijmy wymaga takiego przygotowania – musimy pamiętać o koszt wynajmu, remontu, marketingu czy w końcu personelu. Te wszystkie czynniki mają wpływ na wysokość opłat, jakie będziemy musieli regulować co miesiąc, a więc i na wysokość cen jakie będziemy chcieli wprowadzić dla naszych klubowiczów. To z kolei zdecyduje o dostępności naszej oferty – czy będzie odpowiednia dla wszystkich, czy tylko dla niektórych.

 

 

Zatrzymajmy się na chwilę przy kosztach personelu. Mogą one mieć bardzo duże znaczenie – to od trenerów będzie zależeć rodzaj i jakość treningów, jakie znajdą się w naszej ofercie. Pamiętajmy, że nawet jeśli wyposażymy nasz klub w najlepsze akcesoria do fitnessu, ale nie będziemy dysponować odpowiednią kadrą, to będą one bezużyteczne. Dopiero instruktor fitness – umiejętności, jakie zdobył i jakie może zaoferować – decydują o tym, jakie zajęcia zaproponujemy. Warto więc najpierw rozejrzeć się za kadrą, a dopiero potem planować jakie akcesoria do fitnessu potrzebujemy. Może się bowiem okazać, że na przykład wydamy duże pieniądze na profesjonalną salę do jogi, ale nie znajdziemy odpowiedniego instruktora…

 

Instruktor fitness a trener personalny – kogo zatrudnić

 

Zdarza się, że określenia te funkcjonują zamiennie. Zwykło się jednak przyjmować, że instruktor fitness jest odpowiedzialny za zajęcia grupowe (np. zumba, pilates itp.). Z kolei trener personalny specjalizuje się w zajęciach indywidualnych. Oczywiście planując jakieś zajęcia nie możemy od razu zakładać, że świetnie poprowadzi je instruktor fitness, a trener personalny sobie nie poradzi. Bardzo często ich kompetencje i umiejętności są podobne.

Warto jednak upewnić się, że dostępna w danym miejscu kadra będzie w stanie poprowadzić zajęcia, jakie planujemy zorganizować.

W takim razie czas na kluczowe pytanie: skoro wiemy, że interesuje nas dany instruktor fitness – ile zarabia i jakie są jego oczekiwania? Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od miejsca (stawki w dużych miastach są wyższe), umiejętności i doświadczenia trenera, a także jego popularności. Jeśli ma już oddaną, dużą grupę osób ćwiczących i może ją przenieść do naszej siłowni to może warto rozważyć wydanie większych pieniędzy…

Temat oczywiście jest bardzo szeroki, dlatego na pewno wrócimy do niego niebawem.

Fotorelacja