Black Friday -50% na wszystko


Już za

Aktualności

Aktualności Gipara

23 01 20

Podstawowe akcesoria do klubu fitness

Kluby fitness budowane są według różnych filozofii. Niektóre dedykowane są dla konkretnego klienta, inne bazują na jak najbardziej uniwersalnej ofercie, a jeszcze inne stawiają przede wszystkim na konkretną aktywność. Każdy przyszły właściciel musi jednak odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: jakie akcesoria do klubu fitness będą niezbędne?

 

Jakie ciężary na początek wstawić do klubu

 

Oczywiście zastanawiając się nad tym, jakie akcesoria do fitnessu kupić, należy najpierw sformatować potencjalnego klienta. Nie ma na przykład sensu zastanawiać się, jakie ciężary na początek kupić, skoro nasz klub ma być miejscem treningów jogi. Wówczas postawimy oczywiście na inne akcesoria fitness, czyli np. maty. Jeśli jednak nasza siłownia będzie odwiedzana przede wszystkim przez sportowców uprawiających konkretne dyscypliny sportu – na przykład powstanie przy dużym klubie piłkarskim – wówczas musimy być gotowi na inne akcesoria do fitnessu.

 

Podstawowe zasady są właściwie dwie – po pierwsze należy zastanowić się nad swoim modelowym klientem. Oczywiście nie da się zadowolić wszystkich i nawet jeśli zbudujemy najbardziej różnorodny klub, to zawsze znajdzie się ktoś rozczarowany. Właściciele klubów dobrze znają skargi w stylu: jak efektywnie ćwiczyć na siłowni, skoro brakuje tu tego, tamtego i jeszcze tego… Nie należy przejmować się takimi opiniami, chyba że zdarzają się bardzo często i to z ust różnych klientów. Może się bowiem okazać, że nasz klub i znajdujące się w nim akcesoria do fitnessu zostały źle skomponowane.

 

Zapytaj trenera o akcesoria do klubu fitness

 

Druga zasada to zapytać o zdanie profesjonalistów. Nie warto wierzyć we własne siły. Nie należy liczyć na to, że skoro samemu stosuję codzienną zasadę „siłownia z rana”, a do tego nasza sylwetka jest dowodem na to, że wiemy jak efektywnie ćwiczyć na siłowni, to śmiało możemy budować wielkie sale treningowe. Akcesoria do klubu fitness, które sami wykorzystujemy, mogą być na przykład zbyt niszowe – wykorzystywane przez niewielką liczbę ćwiczących. A nam przecież chodzi o komercyjny sukces naszego klubu, czyli o przyciągnięcie jak największej liczby osób.

Poza tym opinia profesjonalisty pomoże nam dobrać sprzęt odpowiedniej jakości. Warto pamiętać, że akcesoria do klubu fitness są bardzo eksploatowane. Tylko takie, które zostały odpowiednio wykonane, przy wykorzystaniu właściwych, wytrzymałych materiałów, zagwarantują nam spokojne funkcjonowanie w kolejnych miesiącach, a nawet latach. Jeśli postawimy na tanie akcesoria do fitnessu, szybko może się okazać, że musimy drugi raz wydawać pieniądze. W tym przypadku naprawdę nie warto oszczędzać. Lepiej kupić mniej, ale lepszej jakości. Akcesoria fitness, które są uszkodzone, albo zniszczone na pewno skutecznie zniechęcą do naszej siłowni, a opinia o nich rozejdzie się bardzo szybko.

 

Jak często wymieniać akcesoria do fitnessu

 

Zużycie sprzętu to jedno – jeśli akcesoria fitness są uszkodzone, albo zniszczone musimy je koniecznie wymienić. Jednak druga sprawa to nowości, które pojawiają się na rynku. Przy tej okazji właściciele siłowni często zadają sobie pytania: jak często i czy w ogóle warto wymieniać akcesoria do klubu fitness? Jeśli bowiem będziemy reagować na każdą nowość na rynku bardzo szybko może się okazać, że nasz klub przez swoją bogatą ofertę stanie się… nieatrakcyjny. Wiele osób przyzwyczaja się do konkretnych ćwiczeń, do których niezbędne są akcesoria fitness. Jeśli co trzy miesiące, a nawet co pół roku będziemy wymieniać cały asortyment, bardzo szybko może to zniechęcić naszych klientów. Mogą – zresztą słusznie – pytać: jak efektywnie ćwiczyć na siłowni, na której co chwilę pojawiają się nowe akcesoria do fitnessu?

Dodatkowo, wymieniając sprzęt, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie wprowadzenie do oferty. Chodzi na przykład o przeszkolenie naszych trenerów i instruktorów. Bez tego nawet najlepsze i najnowsze akcesoria do klubu fitness pozostaną tylko dekoracją…

Z drugiej strony warto jednak śledzić nowości i wzbogacać ofertę, żeby nie okazało się, że nasza siłownia staje się magazynem eksponatów muzealnych. Wówczas trudno będzie o nowych klientów.

Wydaje się, że z odpowiedzią na pytanie „jak często wymieniać akcesoria do fitnessu”, jest podobnie jak z odpowiedzią na problem „jak często ćwiczyć na siłowni, żeby były efekty”. W tym drugim przypadku – wydaje się dużo łatwiejszym do rozstrzygnięcia – uzyskamy wiele różnych odpowiedzi. Wydaje się jednak, że decydujące są w tym przypadku cel i rozsądek.

 

Akcesoria fitness są ważne, ale…

 

Powinniśmy jasno zdefiniować cel, w którym wprowadzamy akcesoria do klubu fitness. Wracamy więc do początku tekstu, w którym zwróciliśmy już uwagę na jasne sformatowanie głównego kanału naszej działalności. Jeśli ma to być miejsce opierające się na zorganizowanych aktywnościach (joga, zumba, salsation itp.) potrzebujemy określonej liczby odpowiednich akcesoriów do fitnessu. Chodzi o taki sprzęt, który będzie pomocny przede wszystkim trenerom wspomnianych aktywności, a więc to do nich powinno należeć ostatnie słowo przy ich wyborze.

 

 

Ewentualnie możemy w takim klubie wstawić dodatkowe akcesoria, które nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca, a przy okazji wzbogacą naszą ofertę dla tych, którzy chcą ćwiczyć indywidualnie.

Z drugiej strony, jeśli ma to być klub z dużo bardziej różnorodną ofertą, wówczas musimy zadbać o dodatkowe akcesoria do fitnessu. Warto jednak pamiętać, aby w każdym przypadku wybierać firmy już sprawdzone i gwarantujące najwyższą jakość. Pozwoli to nam uniknąć kłopotów przy częstej wymianie sprzętu.

Na koniec jeszcze jedna kwestia – higiena podczas treningu. Jest ona bardzo ważna i może bardzo szybko wpłynąć na opinię o naszym klubie. Dlatego po tym jak już wstawimy akcesoria do klubu fitness pamiętajmy, aby odpowiednio o nie dbać i regularnie czyścić.

Fotorelacja