Black Friday -50% na wszystko


Już za

Aktualności

Aktualności Gipara

24 02 20

Sala fitness – jakie wymiary będą optymalne?

Planując stworzenie klubu fitness musimy dokładnie zaplanować przestrzeń, jaką chcemy urządzić. Oczywiście bardzo rzadka jest sytuacja, w której możemy sobie pozwolić na wybudowanie siłowni. Najczęściej musimy dostosować nasze wymagania do lokalu, który akurat jest wolny. Do tego dochodzą szatnie, łazienki i pomieszczenia techniczne. Pamiętajmy jednak, że kluczowa jest sala fitness – powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji decyduje o ofercie naszej siłowni.

 

Sala fitness – powierzchnia miarą sukcesu

 

Zanim zaczniemy planować jakie zajęcia zorganizujemy na siłowni, ilu trenerów zatrudnić, jakie akcesoria do fitnessu kupić itd. należy zastanowić się, czy mamy na to miejsce. Podstawową kwestią przy tworzeniu oferty klubu fitness jest przestrzeń, jaką możemy wykorzystać. Sala fitness – powierzchnia, jaka została na nią przeznaczona – decyduje o tym, jakie zajęcia możemy zorganizować, ile grup dziennie przyjąć, czy zatrudnić trenerów personalnych itd. To wszystko wpływa także na to, jakie akcesoria fitness musimy kupić (piszemy o tym także tutaj). Z kolei te wszystkie czynniki decydują o tym, jaki jest koszt wyposażenia klubu fitness, który chcemy otworzyć (link).

 

 

Zanim podejmiemy decyzję o otwarciu klubu – przypominamy po raz kolejny – należy wszystko dokładnie przeliczyć. Nie można kierować się intuicją albo przeczuciem opartym nawet na wielu latach spędzonych na siłowni. Poza tym nie można wszystkiego podporządkowywać trendom. Jeśli na przykład największą popularnością wśród bywalców siłowni cieszy się zumba, to nie można od razu decydować o wprowadzeniu jej do grafiku naszego klubu. Pamiętajmy: decydująca jest sala fitness – powierzchnia, jaką mamy do dyspozycji może ograniczyć takie plany. Zanim więc zdecydujemy się na przykład na wspomnianą zumbę zapytajmy o zdanie specjalistę. Na przykład zaprośmy instruktora i spytajmy, czy nasz klub jest odpowiednio duży, a także jak liczne grupy będą mogły swobodnie ćwiczyć. Oczywiście najlepiej sprawdzić to zanim zaplanujemy otwarcie siłowni – wymagania poszczególnych zajęć muszą być precyzyjnie określone (piszemy o tym tutaj).

 

Sala fitness – jakie wymiary gwarantują sukces

 

Niestety wielu właścicieli klubów wpada czasem w pułapkę dużej powierzchni. Wydaje im się, że im większa siłownia tym lepiej. Projektują ją z dużym rozmachem zapominając, ile kosztuje wyposażenie klubu, który zajmuje taką powierzchnię. Sala fitness musi być przecież odpowiednio wypełniona sprzętem. Jeśli projekt będzie zakładał dużą jej powierzchnię, to może się okazać, że same akcesoria do fitnessu pochłoną dużą część budżetu. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem z dużą siłownią. Chodzi o znalezienie odpowiedniej liczby klientów.

 

 

Wspominaliśmy już o tym, że nie każda lokalizacja ma szansę na sukces (link). Podobnie jest z wielkością klubu – jeśli będzie zbyt duży, może zabraknąć odpowiedniej liczby klientów. To z kolei może mieć fatalny efekt marketingowy, nie wspominając już o niepotrzebnych wydatkach. Może się bowiem okazać, że wydaliśmy duże kwoty na akcesoria fitness, z których nikt nie korzysta. To z kolei spowoduje, że koszt wyposażenia klubu fitness będzie zbyt duży w stosunku do zysków…

Zanim więc zdecydujemy o powierzchni siłowni zastanówmy się, jaka będzie najbardziej optymalna w stosunku do liczby naszych potencjalnych klientów. W tym przypadku także poradźmy się specjalistów. Warto zwrócić się o pomoc do trenerów pracujących w okolicy, a najlepiej do profesjonalnych producentów sprzętu do fitnessu. Na pewno pomogą przygotować odpowiednie symulacje, a także zaprezentują gotowe, sprawdzone aranżacje samej przestrzeni.

 

Jakie lustro na siłownię, jaki sprzęt do crossfit…

 

Mówiąc o wymiarach sali fitness nie sposób nie wspomnieć właśnie o aranżacji tego miejsca. Nie chodzi w tym przypadku o to, ile kosztuje wyposażenie klubu, ale co powinno się w nim znaleźć i to w którym dokładnie miejscu. Zamiast rozstawiać maszyny i akcesoria do fitnessu według naszej intuicji lepiej oddać to w ręce profesjonalistów. Chodzi nie tylko o sam sprzęt, który powinien być rozlokowany w logicznym porządku. Tylko wtedy będzie odpowiednio wykorzystywany.

Mowa tu także o innych elementach wyposażenia – na przykład lustrach. Oczywiście można powiedzieć, że nieważne jakie lustro na siłownię kupimy i gdzie je umieścimy, to i tak będzie dobrze. W rzeczywistości ich jakość, wielkość i miejsce mają ogromne znaczenie.

 

 

Podobnie jak właściwe rozplanowanie miejsc do ćwiczeń. Załóżmy na przykład, że chcemy zorganizować crossfit na siłowni. Zanim sprawdzimy, jaki sprzęt do crossfit musimy kupić, najpierw lepiej zastanowić się, czy takie zajęcia rzeczywiście będą dobre dla naszego klubu. Może się bowiem okazać, że pojawienie się ćwiczących crossfit na siłowni, zniechęci innych użytkowników, którzy wolą ćwiczyć w ciszy i skupieniu…

Pamiętajmy więc, aby przeanalizować wiele czynników planując otwarcie siłowni – wymagania potencjalnych klientów powinny zawsze stać na pierwszym miejscu. Pomoże to nam także określić optymalne wymiary sali fitness. Zawsze jednak, przed podjęciem ostatecznych decyzji, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy zawodowo zajmują się projektowaniem siłowni.

Fotorelacja

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.